Sawn sett

KOSTKA GRANITOWA Z PŁYT - wg PN-EN 1342:2013 jest doskonałym materiałem wykorzystywanym przy budowie nawierzchni dróg, ulic, placów itp.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że granit, z którego jest produkowana odznacza się: dużą wytrzymałością na ściskanie, niską ścieralnością, dużą wytrzymałością na uderzenia, małą nasiąkliwością wagową, całkowitą odpornością na zamarzanie. Poza tymi cechami fizycznymi należy podkreślić aspekt estetyczny. Żaden inny materiał nie komponuje się tak doskonale z otoczeniem jak kamień naturalny. Nawierzchnie wykonane z kostki kamiennej są trwałe, eleganckie oraz bezpieczne w użytkowaniu (antypoślizgowe).

kostka granitowa z płyt

GRANIT STRZEGOM S.A. produkuje kostki o barwie jasnoszarej lub szarożółtej z płyt o grubości 5, 8, 10, 16 cm. Kostka ma kształt sześcianu lub prostopadłościanu zbudowanego na jednej powierzchni górnej jako podstawie.
 

Z płyt produkujemy następujące typy kostki

 • kostka z płyt-boki łupane - kostce granitowej z płyt – boki łupane górna jej powierzchnia jest obrobiona w fakturze groszkowanej, płomieniowanej, piaskowanej lub cięta. Boczne powierzchnie są surowo-łupane (dopuszcza się 1 max 2 boki po cięciu, powierzchnia dolna cięta).
 • kostka z płyt boki cięte - wykonana jest z płyty granitowej o bokach ciętych narzędziem diamentowym. Górna powierzchnia kostki może być w różnych fakturach obróbczych: groszkowanej, płomieniowanej, piaskowanej lub po pile. Kształt powierzchni jest kwadratowy o pełnych prostych krawędziach.


Opis faktur obróbczych

 • polerowana – charakteryzuje się wysokim stopniem jej wygładzenia do dopuszczalnej chropowatości 2,5 - 2µ /0,0025 do 0,020 mm/ i naturalnym połyskiem kamienia uzyskanym przez polerowanie.
 • piaskowana – faktura mająca powierzchnie wyrównaną, szorstką, o śladach obróbki w formie drobno, gęsto rozrzuconych nakłuć, uzyskiwana na skutek uderzania strumienia piasku przy użyciu piaskownicy. Stosowana średnica ziaren 0,2-0,7 mm, ciśnienie powietrza wyrzucającego piasek 0,3-0,4 MPa.
 • groszkowana – powierzchnia równa, lecz szorstka charakteryzująca się występowaniem regularnie rozmieszczonych wklęsłości i wypukłości, uzyskanych przez groszkowanie.
  W zależności od stopnia wyrównania powierzchni, tj. od głębokości i rozmieszczenia punktów wklęsłości i wypukłości, rozróżnia się faktury:
  a) grubo – groszkowana – średni odstęp pomiędzy wklęsłościami i wypukłościami 6-8 mm,
  a głębokość 4-5 mm,
  b) średnio – groszkowana – średni odstęp pomiędzy wklęsłościami i wypukłościami 4-6 mm, a głębokość 3-4 mm.
 • płomieniowana – wygląd powierzchni zbliżony do naturalnego przełomu. Chropowatość zależy od wielkości ziaren z wyraźnymi zmianami na powierzchni ziaren kwarcu, powstałymi w wyniku działania temperatury i płomienia – łuszczenie uzyskane przez płomieniowanie.


Odchyłki wymiarówWymiary [cm]
Kostka o bokach łupanych Kostka o bokach ciętych
Odchyłka od wymiaru powierzchni [mm] Odchyłka grubości [mm] Odchyłka od wymiaru powierzchni [mm] Odchyłka grubości [mm]
5 x 5 x 5 ± 10 ± 5 ± 5 ± 5
8 x 8 x 8 ± 15 ± 5 ± 5 ± 5
10 x 10 x 10 ± 15 ± 5 ± 5 ± 5
16 x 16 x 16 ± 15 ± 5 ± 5 ± 5


design by LEMONPIXEL.pl